Uudised

Leipurin Estonia 25 - intervjuu Aivar Sooga

Leipurin Estonia 22.01.19 15:37
Leipurin Estonia
Leipurin Estonia
03/12/2022

Aivar, sina kui Leipurin Estonia ehk tol ajal Leipurien Tukku esimene palgaline, mida mäletad 25 aasta tagusest ettevõtte algusajast?

Alustasin esimese välismaalasena Leipurini ajaloos 1994. aastal. Nullist alustada on alati keeruline, kuid tänu Soome Leipurini tootevalikule oli mul lihtsam leida tollasesse Eesti leiva ja kondiitritööstustesse sobivaid tooteid.

Põnev aeg oli, kõik oli uus ja huvitav. Tööstuseid oli rohkem, igas maakonnas oma tootmine. Samas tootlikkus ja rentaablus olid väiksemad võrreldes tänapäevaste tootmisliinidega.

Meenuvad ka seadmed, milledega tööstused oma tooteid tootsid ning kui valuline oli tõestada uute seadmete vajalikkust ja otstarbekust.

 20190905_101447 (003)

 

Millised olid tolle aja „kuumad“ pagaritooted? Häguselt meenuvad puitkastides lahtised leivad-saiad…

Leivad ja saiad olid tõesti ilma pakenditeta ja viilutamata. Hetkel tundub lausa võimatu, et tooteid ei pakendataks ja leivanuga pole kodus põhimõtteliselt enam vajalik.

Osa toodetest, mida müüdi 25 aastat tagasi on ka täna müügil vähemalt samade nimede all, kuigi ilmselt tootearendus on ka neid tooteid läbi aja muutnud.

Mõned kuumad tooted, mis said tollal tuule tiibadesse on nt ETK Leiva „Ärimehe leib“, mis oli esimene leib, kus kasutati idandatud terasid, ning muidugi Europagari „Must leib“.

Algas ka massiline lehtainaste tootmine ning viinisai muutus ülipopiks. Kõik soovisid osta kasutatud lamineerimismasinaid ning õppida kihitatud tainaste tehnoloogiat.

 

Tänast Eesti pagari- ja kondiitritoodete valikut vaadates hakkab pea ringi käima. Mis on IN ja kuhu edasi?

Ega siin jalgratast ei leiutata, IN on käsitööleivad või vähemalt selle välimusega tooted. Gluteeni- ja laktoosivaba trend on kindlas tõusus kuna meie inimeste teadlikkus kasvab.

Olen kindel, et Leipurin suudab ka tulevikus pakkuda innovatiivseid lahendusi kõikides pagari- ja kondiitritööstuses kasutatavates tehnoloogia ning tooraine valdkondades.

 

Telli Leipurin uudiskiri

Hiljutine postitused

Topics